Budując dach dla bani , należy pamiętać o jego izolacji, ponieważ  będzie  on stale narażony na podwyższoną temperaturę i  parę .Bez dobrze zrobionej  izolacji w czasie zimy będzie powstawał kondensat i wilgoć, powodując nieodwracalne szkody konstrukcji .

Można izolować konstrukcję więźby dachowej na trzy sposoby – nad więźbą, pod więźbą i między krokwiami.

Ostatni sposób jest łatwym  w wykonaniu i potrzebuje najmniej czasu. Mocowanie izolacji między krokwiami ma być wykonane szczelnie, bez szpar.

 Dla izolacji  wykorzystują zazwyczaj wełną mineralną – jest rozpowszechnionym materiałem izolacyjnym, jest niedroga i uważana za ekologicznie czysty materiał.

Można również ocieplać styropianem – na odmianę od wełny mineralnej jest łatwopalnym i ma gorsze parametry ekologiczne.

Oprócz ciepło izolacji, pod czas montażu więźby na banię trzeba pamiętać o jej  wentylacji i odprowadzeniu pary i wilgoci ze strychu.

Są dwa rodzaje konstrukcji więźby dla bani – ze strychem i bez niego.   

W przypadku konstrukcji dachu z poddaszem trzeba dobrze izolować strop. 

W przypadku konstrukcji dachu bez poddasza sufit i dach jest jednym całym, robi się  jednospadowym  i  powierzchnia bani  zazwyczaj nie przekracza  wiecie niż 15 – 20m2.

Przy większej powierzchni pomieszczenia bani wykonuje się wzmocniona dwuspadowa konstrukcji więźby.

 Każda z w/w konstrukcji dachu  ma swoje zalety :

- dach  z poddaszem  zapewnia najlepsze wygląd i  bardziej efektywną izolację termiczną , co jest szczególnie przydatne, biorąc pod uwagę fakt , że najbardziej intensywnie wykorzystywane bani wypada na okres  zimowy .

- dachy bez poddasza są najlepszym rozwiązaniem dla tak zwanej letniej bani , która często używana w okresie letnim .

Przy podejmowaniu decyzji o tym, jak zrobić dach dla bani , należy również wziąć pod uwagę , że jej nachylenie zależy z jakiego materiału będzie pokrycie  dachu . Dla dachówką wymagany kąt  nachylenia kolo 20 stopni , dla gontu – do kolo 30 ° , nachylenie dachu z dachówką bitumiczną - można 5 ° .

W przypadku dachu bez strychu , jego nachylenie, niezależnie od pokrycia dachowego  może nie przekraczać 10 °.