Sauny, łaźni parowe  są zawsze bardzo cenione i szeroko stosowane wśród ludzi różnych narodowości , zarówno w przeszłości jak i obecnie . Z miłości do tych procedur , ludzie opracowali wiele różnych rodzajów , takich jak

rosyjska łaźnia parowa - bania

łaźnia turecka – hamman

indiańska – inipi

japońska  ishi - buro.

Starożytni Rzymianie też były znane ze swoich łaźni, czyli termy.

 

                                           Rosyjska łaźnia parowa - bania

 

Jest dla Rosjan rytuałem - miejscem do intymnych rozmów w miłej atmosferze.    

 

                                                                             
Przynosi znaczące korzyści dla organizmu:

po pierwsze - gorące powietrze i para idealnie czyści skórę i poprawia krążenie , co jest szczególnie przydatne dla osób, które poruszają się mało.

 Naturalne miotły(witki z brzozy,dąba,iglastych ) pomagają pozbyć się zanieczyszczeń i martwych komórek skóry, które są znacznie łatwiejsze do czyszczenia, gdy ciało jest na parze. Po banie skóra oddycha, promieniuje  świeżością i czystością, staje się gładka, miękka.

 

Po drugie - pobyt w łaźni wzmacnia system odpornościowy, poprawia stan naczyń. Jest to szczególnie ważne dla ludzi podatnych na częste choroby.Dodatkowym sposobem wzmacniania organizmu jest *kontrastny*  dysz/kąpiel w bardzo zimnej wodzie lub śniegu.

Po trzecie - w czasie procedur w banie z organizmu odprowadza się wiele szkodliwych substancji, takich jak sole. Jest to spowodowane wydzieleniem dużej ilości potu.

Tak więc, cały organizm  przechodzi specyficzny kurs oczyszczania.
Po czwarte -  w banie można schudnąć . Ponieważ pod czas kąpieli jest uwalniana duża ilość  potu, następuje lepsze wchłanianie składników odżywczych i tym samym przyspiesza się  metabolizm . Więc jeśli regularnie odwiedzać banię , można lekko stracić kilka kilogramów .

 

 

 


Ponadto , różne bakterie nie przeżywają , ponieważ łaźnia parowa ich zabija .

 

Łaźnia parowa - jeden z najlepszych środków higienicznych i terapeutycznych , ale przed rozpoczęciem regularnych wizyt w łaźni parowej , należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ bania jest przeciwwskazana  osobom, cierpiących z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego , hormonalnego , przewlekłych chorób płuc, a także chorym na różne nowotwory .
Rozsądne korzystanie z rosyjskiej bani przyspiesza metabolizm , poprawia krążenie krwi , pobudza oddychanie . Bania relaksuje , łagodzi zmęczenie . Ciepło, gorąca para, woda i masaż ( pocieranie, bicie ciała miotłą/witką brzozową,dębową ) głęboko oczyszczają skórę , zwiększają elastyczność i ruchomość stawów .

 

DSCN5896