Przejdź do treści

Etapy budowy domu z bali drewnianych

          Zalety budynków z bali drewnianych można mnożyć. Są one ekologiczne, a w środku panuje przyjazny mikroklimat, który korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. W takich domach po prostu lepiej się oddycha, bo nawet po ścięciu drewno pozostaje żywym materiałem, który stworzyła przyroda – naturalnym, trwałym, przyjemnym w dotyku i atrakcyjnym wizualnie. Nie wywołuje ono żadnych reakcji alergicznych, co ma bardzo duży wpływ na codzienny komfort życia.
          Domy drewniane dobrze sprawdzają się też pod kątem ekonomii ogrzewania. Zimą nakłady ponoszone na ogrzanie takiego budynku są niższe w porównaniu do budownictwa tradycyjnego o ok. 30%. Z kolei latem drewno pozwala zachować wewnątrz pomieszczeń przyjemny chłód, dlatego też w wykonanych z niego domach nie montuje się klimatyzacji, co także znajduje realne przełożenie na zasobność portfela gospodarzy.

 Od potencjalnych klientów najczęściej słyszymy zapytania o tym od czego zacząć, jaki są etapy budowy, co powinien zrobić Inwestor samodzielnie, a co może zlecić wykonawcom.
Postaramy się na te pytania dokładnie odpowiedzieć.

1. Wybór działki:  

        Dla budowy domów drewnianych kształt i położenie działki niema znaczenia.  Może to być działka  na wsi, w polu, w lesie, równa, nierówna ze spadkiem itd. Wszędzie  wybudujemy dom z bali.  Należy jedynie zwrócić uwagę na wymiary działki i wymiary domu. W różnych gminach istnieją różne wymagania co do odległości domu z bali drewnianych od granicy działki. W niektórych gminach odległości te mogą być od 4 do 8m . Więc, radzimy przed zakupem działki sprawdzić u miejscowych architektów lub bezpośrednio w gminie.

2. Wybór projektu i architekta:

         W Internecie istnieje wiele projektów typowych dla domów z bali. Jest możliwość także adaptować wybrany przez Państwa projekt  budowy tradycyjnej pod dom z bali. Również  można zamówić indywidualny projekt według własnej wizji.Najszybszym, tańszym i mniej problemowym jest wybór typowego projektu z Internetu z dalszą jego adaptacją architektem do miejscowych warunków.
           Zawsze radzimy klientom wybierać miejscowych architektów, ponieważ wiedzą one warunki wymagane w danej gminie i proces adaptacji, zgłoszenia lub podania dokumentów na pozwolenie o budowę idę szybciej. Oprócz tego przy zakupie typowego projektu u sprzedającego należy wziąć  od niego pisemne pozwolenie  na zmiany w projekcie. W takim przypadku drobne zmiany (przesunięcie otworów, dodania lub rezygnacja z balkonu, tarasu itd.) nie stanowi żadnego problemu. Jeżeli, jednak, w momencie zakupu projektu nie wiecie, gdzie i co chcecie zmienić to te zmiany później można wykonać  pod czas budowy.
          Jako firma budowlana budujemy domy drewniane z projektów Klientów. Na naszej stronie internetowej można zobaczyć przykładowe projekty (jak z bali tak i tradycyjnego budownictwa). Zachęcamy Państwa przed podjęciem decyzji o zakupie projektu  napisać do nas zapytanie o przykładową wycenę danego projektu, lub kilku projektów.  
          Nie podajemy ceny/wartości za m2 domu, lecz wyceniamy każdy projekt iosobno, ponieważ jest to budownictwo indywidualne i  dwa domy o powierzchni np. 100m2 mogą mieć różną cenę. Doradzimy także w kwestii zmian do projektu: czy jest to możliwe, czy opłaca się, możemy podać nasze propozycje co do zmian.

Po wykonaniu wyceny szczegółowego projektu budowlanego podpisujemy z Inwestorem Umowę. Umowa jest ogólna, z opisaniem praw i obowiązków obu stron. Budowa domu jest podzielona  na kilka etapów. Szczegóły ustalamy w każdym przypadku indywidualnie.Rozpisujemy warunki opłaty, wysokości transzy, daty wykonania itd. Takie rozwiązania daje Inwestorowi możliwość dobrze orientować się za co on płaci w danym konkretnym momencie, kontrolować wydatki, wnosić zmiany, rezygnować z tej czy owej pozycji w kalkulacji. 


3. Fundamenty i zbrojenie działki

          Dla otrzymania pozwolenia na budowę domu drewnianego należy mieć projekty podłączenia mediów  do działki. Czyli projekt podłączenia prądu, wody, gazu i kanalizacji. W przypadku kanalizacji może to być projekt montażu i podłączenia szambo, który wykonuje architekt razem z  projektem ogólnobudowlanym. A projekty podłączenia prądu, gazu i wody należy załatwić bezpośrednio u dostawców tych usług. Te czynności musi wykonać właściciel działki.
         Po otrzymaniu pozwolenia na budowę można przystępować do wykonania fundamentów. Fundamenty pod dom drewniany  można budować prosty, ponieważ  dom z bala jest lżejszym. Zbrojona stopa betonowa  plus ściany z bloczków. W razie konieczności – zbrojony wieniec. Jest to rozwiązanie tańsze, szybsze i zupełnie wystarcza za względów technicznych. Oczywiście, jeżeli pozwolą na to istniejące warunki techniczne.
         Odradzamy także Państwa od wylewki betonowej w domu z bali (oprócz sytuacji, kiedy decydujecie się na podłogowe ogrzewanie). Wylewka betonowa naciąga chłód i podłoga w takim domu może być chłodna. Natomiast proponujemy Państwu rozwiązanie tego problemu które używane jest  już od wielu pokoleń w budownictwie, a zwłaszcza w krajach północnych.

No items were found matching your selection.

4. Konstrukcja domu z bali w stanie otwartym.

          Następnym etapem jest: podpisanie umowy, wykonanie i akceptacja  projektu montażowego przez Inwestora, produkcja, dostarczenie konstrukcji drewnianej na plac budowy oraz  montaż ścian, belek stropowych, konstrukcji więźby dachowej.
Terminy produkcji i dostawy  konstrukcji z bali są różne, w zależności od wybranego typu bali.
Produkcja i dostawa domu z bali okrągłych ( w zależności od wielkości domu) trwa od 4 do 6 tygodni.
Produkcja i dostawa domu z bali klejonych (nie zależy od wielkości) od 6 do 8 tygodni.
Produkcja i dostawa domu z bali ciosanych zajmuje najwięcej czasu, ponieważ bale obrabiane są ręcznie. Trwa ten proces od 8 do 12 tygodni.

Typy bali drewnianych:

Technologia produkcji bala klejonego składa się z kilku etapów. Najbardziej rozpowszechnionym materiałem dla produkcji jest sosna i świerk. Rzadziej jako surowiec są wykorzystywane modrzew lub cedr. Surowiec dla bala klejonego pozyskujemy na Północy Finlandii. Dzięki ekstremalnym warunkom atmosferycznym, gdzie lato trwa maksymalnie krótko, sosna rośnie bardzo wolno. Ma bardzo wysoką gęstość, jest maksymalnie wytrzymała do wyjątkowo niskich temperatur.
          Posiada dobre właściwości ciepłoprzepuszczalne i inne zalety, których nie posiadają drzewa rosnące w cieplejszych regionach Ziemi.

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

 

         Konar drzewa jest cięty na elementy(t.z. lameli) na wymiar, które są gruntownie suszone . Potem następuje kontrola jakości.
         Z tych rzetelnie wysuszonych, dokładnie heblowanych, segregowanych i składanych po kawałkach lameli, na odpowiednich maszynach pod ciśnieniem skleja się bala. Lameli może być od 2 do 5. To stwarza możliwość produkcji grubych bali klejonych . 

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

            Po 24 godzinach od momentu sklejenia, bal osiąga całkowitą twardość i odporność na wilgoć.           

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Dom w zgodzie z naturą

          Klejowy system, który jest wykorzystany podczas produkcji bali nie zawiera aldehydu mrówkowego, toluenu, metali ciężkich ani innych toksycznych związków chemicznych. Odpowiada Unijnym Normom ( CE- control number for log materials: 2412-CPR-803 according to the ETA-13/0133),  ma pozwolenie na wykorzystanie w produkcji wyrobów, znajdujących się w bezpośrednim kontakcie z produktami spożywczymi.
       Dzięki temu, bal klejony jest bardziej wytrzymały w porównaniu ze zwykłym balem prostokątnym. Przy zmianie wilgotności nie zmienia swojego kształtu, nie krzywi się.

Przewaga bala klejonego nad okrągłym

          Bal klejony, strugany i profilowany, pod względem termoizolacji i przepuszczalności i powietrza, a także szczelności łącza ma przewagę nad balem okrągłym. Frezy i grzebienie wzdłuż bali sztywno łączą bale w ścianie z balami powyżej i poniżej. Sciany nie potrzebują dodatkowego wykończenia. Faktycznie stan otwarty konstrukcji z bala klejonego jest stanem pod klucz. Potrzebuje tylko malowania.

Bal klejony nie zmienia swego kształtu podczas eksploatacji, ma bardzo małe „skurczenie” (2-3 razy mniej niż np. przy balu okrągłym). Bal klejony nie pęka, cechuje się wysoką jakością powierzchni,atrakcyjnym estetycznym wyglądem.


  

Dom z bali klejonych dla Twojego komfortu

              Domy z bali klejonych to doskonała alternatywa dla murowanych budowli. Jeśli chcesz żyć w zgodzie z natura i czerpać z niej wiele korzyści, wybierz domy z drewna. Ich atrakcyjny wygląd zachwyci  najbardziej wymagających klientów. Domy z bala klejonego doskonale wkomponują się w otoczenie.

            Na tym etapie prac od Inwestora potrzebna jest tylko akceptacji projektu montażowego. Wszystkie inne rzeczy załatwia nasza firma. My wynajmujemy dźwig na rozładunek, załatwiamy zamieszkanie i wyżywienie ekipy budowlanej, w przypadku braku prądu na działce dysponujemy agregatami prądotwórczymi.
Osobno, przed rozpoczęciem montażu potrzebujemy szczegółowego planu rozmieszczenia punktów elektrycznych w domu, żeby zrobić zakładki/otwory  w balach.

domy z bali drewnianych

5. Wykończenie domu z bali

          Istnieje błędne założenie iż dom z bali musi stać w stanie otwartym długi czas, żeby wyschnąć, a dopiero wtedy można przystępować do jego wykończenia. Jeżeli chodzi o domy z bali klejonych – drzewo jest wysuszone i wykończenie domu prowadzimy od razu po montażu stanu otwartego.
         Jeżeli mówimy o stawieniu domu z bali okrągłych lub ciosanych ręcznie – bale są naturalnej wilgotności. W tym przypadku istnieje  dwa rozwiązania. Przywozimy konstrukcje, montujemy stan otwarty na istniejącym fundamencie, także nic nam nie przeszkadza odeskować dach i montować pokrycie dachowe. Jednocześnie  montujemy kominy w domu. Dalej, w zależności od pory roku – należy ok 20-30 dni dać wywietrzyć się konstrukcji, żeby móc montować stolarkę. Jeszcze niektóre prace wewnętrzne możemy wykonywać bez obecności stolarki w domie (wystawiać legary, montować konstrukcje ścian szkieletowych, ocieplać sufit poddasza).

          Jeżeli Inwestorowi zależy na czasie proponujemy drugi wariant rozwiązania problemu i przyspieszenia budowy. Na etapie kiedy mamy projekt budowlany i architekt załatwia pozwolenie na budowę, możemy przywieść gotową konstrukcje i poskładać czasowo ją bez fundamentu, na podkładkach,   na działce. Dopiero Inwestor otrzyma pozwolenie na budowę, dopiero po otrzymaniu pozwolenia wykonamy fundamenty w domu – konstrukcja już wyschnie. Wtedy rozbieramy, montujemy bezpośrednio na fundamentach i możemy przystępować do wykończenia.

Nasza firma na życzenie Inwestora wykonuje wszystkie prace wykończeniowe w domu. Mamy specjalistów od drewna, instalacji i innych prac, ale decyduje zawsze Inwestor. To właściciel domu podejmuje decyzje odnośnie materiałów wykończeniowych: np. Inwestor sam zakupi  materiały, a my tylko montujemy lub Inwestor wykonuje część prac we własnym zakresie. Zawsze istnieje wybór. 

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

  

Masz pytania?