Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Blog » Zalety domu z bali

Zalety domu z bali

       Dom z bali drewnianych ma wiele zalet. Drewno to żywy materiał. Nawet kiedy jest ścięte, oddycha, promieniując energię zdrowia. W domach z bali okrągłych utrzymuje się naturalna wymiana powietrza, oddycha się lekko i swobodnie. Dom ten jest cieplejszy, niż ceglany.

     Drzewo generuje ciepło, równomiernie oddając go, dlatego dom posiada odpowiedni mikroklimat i temperaturę.

    Niepodważalną zaletą bala okrągłego jest jego równy kształt, pozwalający osiągnąć dokładną precyzję w szczelności łącza wieńcowego i kątowego. Bal okrągły mniej deformuje się podczas starzenia. Nie mniej ważnym czynnikiem, przemawiającym na korzyść bala okrągłego jest zachowanie w pierwotnym wyglądzie niepowtarzalnego piękna drzewa. Naturalny wygląd czaruje, zachwyca wzrok i dodaje wnętrzu domu drewnianego zadziwiającej elegancji.

         W budownictwie często wykorzystywane są iglaste rodzaje drzewa. Najbardziej rozpowszechnione to sosna i świerk. Drewno ma wiele właściwości, korzystnie odróżniających go od innych materiałów budowlanych. Drewno to materiał, stworzony przez naturę, absolutnie bezpieczny dla zdrowia, podtrzymujący równowagę tlenową i optymalną wilgotość powietrza.

    Drewno ma niepowtarzalne piękno, ten materiał można wielokrotnie „reanimować”.

    Drewno, w odróżnieniu od wielu materiałów budowlanych, powodujących reakcję alergiczną, nie ma negatywnego wpływu na organizm człowieka.

         SOSNA należy do iglastych. Żyje 400-600 lat i w dojrzałym wieku (120-150 lat) osiąga wysokość 30-40 metrów. Konar ma prosty, równy, łatwo poddający się obróbce.Są dwa gatunki sosny – smolista i sucha. Smolista może być w wodzie dziesiątki lat. Dlatego pierwsze wieńce w domu drewnianym budowniczowie często układają z drewna sosny smolistej.

         ŚWIERK zajmuje drugie miejsce po sośnie jako budulec. Żyje do 300 lat i w dojrzałym wieku (120-150 lat) osiąga wysokość 50 metrów. Konar ma okrągły i prosty. Drzewo nie łatwo poddaje się obróbce przez twardość sęków. Jest nie bardzo smoliste i odporne na pęknięcia.Świerk w większości przypadków jest jaśniejszy od sosny.W północnych krajach świerk jest bardzo rozpowszechnionym materiałem budowlanym.    

         W starożytności mieszkańcy Europy Zachodniej uważali choinkę za opiekunkę zwierząt, ptaków i roślin. Dobry duch choinki bronił człowieka przed różnymi życiowymi niebezpieczeństwami. Choinkę uważano za symbol wiecznego życia i młodości. Starożytni Germanie, pragnąc ułaskawić potężnego ducha lasu, żyjącego w choince, wieszali na gałęzi różne ozdoby. Zwyczaj ozdobienia choinki przejęli od Niemców Holendrzy i Anglicy. Późnej, po utracie magicznego znaczenia obrzędu, choinkę wciąż ozdabiano według tradycji na święta.

     Uważa się, że w takim domu oddycha się lżej. Dom choinkowy – serce zdrowe.

    Choinka jest drzewem w miarę mocnym, miękkim, lekkim i w miarę szybko schnącym.

    Choinkę często mylą ze sosną. Na pierwszy rzut oka, mało różni się jedno od drugiego, chociaż mają różne fizyczno-mechaniczne właściwości. Trzeba pamiętać, że choinka jest bardziej lekka i bardziej miękka od sosny, częściej można na niej spotkać drobne sęki z charakterystycznym blaskiem.