Przejdź do treści
Strona główna » Domy z bali klejonych

Domy z bali klejonych

Technologia bala klejonego

 Materiałem dla produkcji domów  naszym klientom jest sosna, rosnąca w Północnym regionie Finlandii. Jest surowcem wyjątkowym pod względem odporności  na niskie temperatury i współczynnika przenikania ciepła. Rzadziej są używane świerk,cedr i modrzew.Technologia produkcji bala  składa się s kilku etapów.

Z początku konar jest cięty na deski na wymiar, które są gruntownie suszone (w przeciwieństwie do bali okrągłych deski wysuszyć jest znacznie prościej), dlatego ich wilgotność jest znacząco niższa. Potem następuje kontrola jakości.

Uszkodzone obszary są wycinane, reszta – łączona za pomocą mini-kołków.

Deski są suszone, impregnowane antyseptykami i antypirenami(środkami przeciwpożarowymi).

Z tych rzetelnie wysuszonych, dokładnie heblowanych, segregowanych i składanych po kawałkach desek, które nazywane są lamelami, na odpowiednich maszynach pod ciśnieniem skleja się bala.

Lameli może być od 2 do 5. To stwarza możliwość produkcji grubych bali klejonych, maksymalna szerokość sięga 260 mm, a wysokość – 260 mm.

Klejowy system, który jest wykorzystany podczas produkcji nie zawiera aldehydu mrówkowego, toluenu, metali ciężkich ani innych toksycznych związków chemicznych. Odpowiada Unijnym Normom Bezpieczeństwa (dyrektywa Unii Europejskiej EU-79/769/EEC,cz.1, dz.29), ma pozwolenie na wykorzystanie w produkcji wyrobów, znajdujących się w bezpośrednim kontakcie z produktami spożywczymi.

Końcowym etapem jest produkowanie drewnianych elementów domu według projektu-w balach zamówionego przekroju – wycinanie zamków,frez,otworów pod elektrykę, cięcie bali na wymiar,a także,w opcji wykończenia *pod klucz* – produkcja schodów,tarasów,balkonów,podbitki,elementów wykończenia wnętrz(boazeria) itd.

Bal klejony jest bardziej wytrzymały w porównaniu ze zwykłym balem prostokątnym. Przy zmianie wilgotności nie zmienia swojego kształtu, nie krzywi się.

Bal klejony, strugany i profilowany, pod względem termoizolacji i przepuszczalności powietrza, a także szczelności łącza ma przewagę nad balem okrągłym. Frezy i grzebienie wzdłuż bali sztywno łączą bale w ścianie z balami powyżej i poniżej. Uszczelniacz nie jest potrzebny, ściany także nie potrzebują wykończenia.

 Bal klejony nie zmienia swego kształtu podczas eksploatacji, ma bardzo małe *skurczenie* (2-3 razy mniej, niż np. przy balu okrągłym).
Bal klejony nie pęka, cechuje się wysoką jakością powierzchni.

Surowa zasady i przepisy fińskiego drewnianego przemysłu gwarantują i bez tego bardzo wysokie ekologiczne parametry drewnianych konstrukcji.Ogromne doświadczenie i jakość produkcji Finów nie potrzebuje  dodatkowych rekomendacji.

Właśnie, taką produkcję polecamy Państwu.